ZSAMS Raduň - Historie školství v Raduni

Základní škola a Mateřská škola Raduň Základní škola a Mateřská škola Raduň

Obsah
Historie školství v Raduni

Historie raduňského školství

 

Historie školství v Raduni má své počátky v předminulém století. Leccos napovídají názvy budov, které škola v minulosti využívala. Dvoutřídní „Stará škola“ téměř před sto lety dostala ve svém sousedství svou pokračovatelku, budovu čtyřtřídní „Nové školy“. V 50. letech minulého století  sloužila vzdělávání také „Vodotechna“ - bývalá ubytovna dělníků stavějících ostravský vodní přiváděč.

Zcela výsadní postavení a nepominutelný význam pro existenci školy měl raduňský zámek. Třicet let v jeho prostorách měla útočiště mateřská škola, první stupeň základní školy, školní družina, tělocvična, kinosál a další zařízení sloužící dětem.

Plně organizovaná základní škola v Raduni zajišťuje již 60 let základní vzdělání dětem z okolních obcí, tedy z Chvalíkovic, Komárovských Chaloupek, Podvihova, Raduně, Vršovic, případně z Opavy.

V září 1979 byl předán k užívání nový areál 13-ti třídní základní školy s mnoha odbornými učebnami, se školní družinou, tělocvičnou včetně sportovního areálu, školní jídelnou a zubní ordinací. Začala nová etapa školství v Raduni. Dnešní podobu získaly budovy školního areálu po roce 2000.

(27.04.2010)